ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Α.Π.Θ.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝ ΤΜΗΜΑ

-ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ & ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ Α.Π.Θ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΡΧΙΚΗ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Αποτελέσματα εξετάσεων 2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Συνεχίζεται η διαδικασία επιλογής για τους παρακάτω υποψήφιους, οι οποίοι πέρασαν επιτυχώς τις γραπτές εξετάσεις στο κυρίως μάθημα της κατεύθυνσης για το Δ.Π.Μ.Σ. με τίτλο «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» και καλούνται να παρουσιαστούν για τη συνέντευξη.

Οι υπόλοιποι υποψήφιοι αποκλείονται από την περαιτέρω διαδικασία επιλογής.

ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΩΝ

Αίθουσες εξετάσεων     Ονόματα υποψηφίων για εξετάσεις         Εξεταζόμενοι στην ξένη γλώσσα

Οι γραπτές εξετάσεις για την εισαγωγή στο ΔΠΜΣ "Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους" θα πραγματοποιηθούν

α) Το Σάββατο 27/5 και ώρα 10.00 - 13.00 (ώρα προσέλευσης 9.30), εξετάσεις στο μάθημα

β) Την Κυριακή 28/5 και ώρα 10.00-12.00 (ώρα προσέλεσης 9.30), εξετάσεις στην ξένη γλώσσα.

Οι υποψήφιοι οφείλουν να προσέλθουν μισή ώρα νωρίτερα από την ώρα της εξέτασης και να έχουν μαζί τους δημόσιο έγγραφο (αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο, άδεια οδήγησης) για την εξακρίβωση της ταυτότητάς τους

Στην εξέταση της ξένης γλώσσας δεν επιτρέπεται η χρήση λεξικού.

Η Ειδική Διατμηματική Επιτροπή (ΕΔΕ) του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) με τίτλο Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους[1], στην υπ. αριθμ. 26/25-01-2017 συνεδρία της, αποφάσισε την επιλογή υποψηφίων στην Α΄ Κατεύθυνση «Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών» για το ακαδ. έτος 2017-2018.

Η ΕΔΕ στην ίδια συνεδρίαση αποφάσισε να μην προβεί στην επιλογή υποψηφίων στην Β΄ Κατεύθυνση: «Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες της πολυπολιτισμικότητας», για το ακαδ. έτος 2017-2018.

Προκήρυξη 2017-2018      Αίτηση εγγραφής

Προκήρυξη υποτροφιών στο εξωτερικό

Αναρτήθηκε, 5/2/2017

2η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αίτηση εγγραφής

Το ΔΠΜΣ διοργανώνει ετήσιο επιμορφωτικό σεμινάριο 500 ωρών στην

Ειδική Εκπαίδευση

με τίτλο «Εκπαίδευση μαθητών με νοητική ανεπάρκεια και εκπαίδευση μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες»

που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη

Εγγραφές επιτυχόντων για το ακαδ. έτος 2016-2017

Οι εγγραφές των επιτυχόντων στις εισαγωγικές εξετάσεις στο ΔΠΜΣ «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» θα πραγματοποιηθούν από τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου έως και τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, ηλεκτρονικά. Η αποστολή των δικαιολογητικών θα γίνεται στο e-mail pappa@nured.auth.gr.

Οι επιτυχόντες θα πρέπει να καταθέσουν στον τραπεζικό λογαριασμό 5202002079933 της Τράπεζας Πειραιώς το ποσό των 500 ευρώ. Δικαιούχος του λογαριασμού φαίνεται ο ΕΛΚΕ του ΑΠΘ. Στην απόδειξη θα πρέπει να αναγράφεται οπωσδήποτε το ονοματεπώνυμο του επιτυχόντα καθώς και ο κωδικός έργου 84458.

Σημειώνεται ότι για την ενεργοποίηση και την απόκτηση της φοιτητικής ιδιότητας είναι απαραίτητη η κατάθεση όλων των δικαιολογητικών.

Όσοι πάρουν μέρος στην επαναληπτική εξέταση της ξένης γλώσσας μπορούν να υποβάλλουν την αίτηση και τη φωτοτυπία της ταυτότητας μέσα στο παραπάνω διάστημα.  Αμέσως μόλις ανακοινωθούν τα αποτελέσματα της επαναληπτικής εξέτασης θα πρέπει να καταθέσουν και την απόδειξη της Τράπεζας.

Απαραίτητα δικαιολογητικά

1. Αίτηση υπογεγραμμένη

2. Φωτοτυπία ταυτότητας

3. Απόδειξη από την Τράπεζα Πειραιώς

Αίτηση εγγραφής 2016-2017

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΔΠΜΣ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ Α: ΨΥΧΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ Β: ΨΥΧΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ

Ώρες συνεντεύξεων για την Α΄κατεύθυνση: Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών

Οι συνεντεύξεις για όσους συνεχίζουν στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών θα γίνουν στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου για τους υποψήφιους της κατεύθυνσης Ειδικής Αγωγής. Οι ώρες θα ανακοινωθούν έγκαιρα.

Για τους υποψήφιους της Πολυπολιτισμικότητας θα βγει σχετική ανακοίνωση για αντίστοιχες ημερομηνίες.

Επιτυχόντες στις γραπτές εξετάσεις 2016

Συμμετέχοντες στις εξετάσεις του ΔΠΜ

Αίθουσες εξετάσεων
Α΄ Κατεύθυνση

Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των εκπαιδευτικών αναγκών

Β΄ Κατεύθυνση

Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες της Πολυπολιτισμικότητας

Ξένη γλώσσα

Ξένη γλώσσας

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ - ΑΙΤΗΣΗ

Για την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους» , για το ακαδ. έτος 2016-2017

Πρόγραμμα εαρινού εξαμήνου 2015-2016

Πρόγραμμα χειμερινού εξαμήνου 2015-2016

(Αναρτήθηκε 5/11/2015)

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΠΜΣ 2015-2016

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ Α: ΨΥΧΟΠAIΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ B: ΨΥΧΟΠAIΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΩΝ

Α΄ και Β΄ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

(Αναρτήθηκε 25/8/2015)

ΑΙΘΟΥΣΕΣ - ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

για το ΔΠΜΣ

...........................................................................

Ώρα προσέλευσης: 9:30 π.μ.

Απαραίτητη η αστυνομική ταυτότητα

Αίθουσες εξετάσεων Ονομαστικές καταστάσεις Α΄ κατεύθυνσης Ονομαστικές καταστάσεις Β΄ κατεύθυνσης
Αίθουσες για ξένη γλώσσα Υπόχρεοι ξένης γλώσσας Α΄ κατεύθυνσης Υπόχρεοι ξένης γλώσσας Β΄ κατεύθυνσης

(Αναρτήθηκε, 29/5/2015)